
Zima to szczególny czas, gdzie pielęgnacja skóry powinna być codziennym elementem higieny. Na skórze człowieka znajduje się bowiem nawet 6 razy więcej receptorów zimna niż ciepła, dlatego też intensywniej odczuwamy i reagujemy na niską temperaturę. Pomimo że zimą okrywamy skórę wieloma warstwami ubrań, zapominamy o ochronie skóry twarzy, ust i rąk.
Dodatkowo podczas niskich temperatur praca gruczołów łojowych zostaje zmniejszona, zwalnia metabolizm przez co skóra bardziej sucha, łuszcząca i wrażliwa. Delikatne przemarznięcie skóry może powodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zaczerwienienie skóry. Skóra rąk bez odpowiedniej ochrony jest sucha, pęka a czasem nawet boli.
Dłuższe eksponowanie twarzy przy minusowych temperaturach np. podczas uprawiania sportów zimowych wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Ochrona skóry twarzy:
Zanim wyjdziesz pobiegać musisz nałożyć na twarz krem ochronny. Jego zadaniem jest ochronić Twoja skórę przed niska temperaturą i odmrożeniem. Skóra zastaje pokryta specjalnym filtrem tłuszczowym – a Ty możesz biegać spokojnie. Wybieraj kremy półtłuste i tłuste o wysokiej zawartości naturalnych składników. Najlepiej sprawdzają się oleje roślinne jak olej z wiesiołka, ogórecznika, rokitnika czy arganowym oraz masło shea, d-pantenol, allantoina . Składniki te bez obciążania skóry wspomagają naturalną ochronę skóry
Porada:
Jeśli masz skórę tłustą, mieszana lub skłonna do wyprysków po powrocie zmyj tłusty krem i nałóż krem nawilżający lub antybakteryjny.
Ochrona ust:
Podczas biegania na ustach może skraplać się wydychana para, co sprzyja odmrożeniom i pękaniu ust. Przed wyjściem posmaruj usta ochronnym sztyftem. Zawarte w nim oleje i substancje natłuszczające zapobiegną wysuszeniu warg.
Porada:
Dla mężczyzn: w drogeriach i aptekach dostępne są też specjalne pomadki ochronne dla mężczyzn lub wybierz wersje Classic (czyli bez zapachu i koloru)
Ochrona oczu:
Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa. Jeśli podczas biegania zławia Ci oczy, przed wyjściem nałóż grubszą warstwę kremu pod oczy. Wybieraj kremy o gęstej, bogatej konsystencji pozostawiające warstwę tłuszczu.
Bezpieczne dłonie i stopy:
Skóra dłoni i stóp ma małą ilość gruczołów łojowych, które natłuszczają skórę. Dlatego przed wyjściem nałóż koniecznie większą ilość kremu natłuszczającego na dłonie. Raz przemarznięte powodują dyskomfort przez długi czas. Jeśli odczuwasz nadmierne pocenie stóp, używaj pudrów i antyperspirantów do stóp- by nie dopuścić do odmrożenia.
Porada:
Zmarzniętym stopom po bieganiu ulgę przyniesie kąpiel i masaż z odżywczym kremem lub olejkiem do stóp - szybko je rozgrzeje, nawilży i natłuści skórę, przyniesie odprężenie.
Stosując powyższe wskazówki, możesz biegać w zimie bez przykrych powikłań dla skóry. Pamiętaj jednak gdy zauważysz oznaki przesuszenia, szorstkości i łuszczenia skóry- zgłoś się do specjalisty.

Regularne stosowanie profesjonalnych zabiegów i kosmetyków naturalnych zapobiegnie nadwrażliwości skóry, alergiom i podrażnieniom.
Postaw na profilaktykę! Pielęgnacja skóry przemrożonej jest już trudniejsza, trwa nawet kilka miesięcy i wymaga konsultacji z dermatologiem.
mgr Paulina Dziedzic
kosmetolog,
INSTYTUT PIĘKNA NATURALNIE
www.instytut-piekna.pl
Dla wszystkich biegaczy i biegaczek z portalu Ruczaj.eu 15% rabatu na zabieg Złote Odnowienie
i masaż ciepłą świecą.