zobacz nas na:
  • Ruczaj
  • Ankiety
    • Czego brakuje na Ruczaju >
      • Wyniki Ruczaj
    • Czego brakuje na Osiedlu Europejskim >
      • Wyniki Europejskie
    • Czy jestes zadowolony z Administratora
  • Inicjatywy
    • RuNczaj >
      • Biegamy
    • Wspolna Praca
    • Bank Czasu
    • Carpooling
    • Gramy
    • Podziel sie
  • Ogloszenia
  • Dla Dzieci
  • Firmy
    • Dodaj Ogloszenie Firmowe
  • Galeria
  • Przydatne
  • Wakacje
  • Forum
  • Blog
  • Ruczaj

Archi-Szopa dla Osiedla Europejskiego? Naprawdę?

21/3/2013

0 Comments

 
Picture
Wiedzieliście, że w tym roku to Osiedle Europejskie zostało nominowane do Archi-Szopy 2012, plebiscytu organizowanego przez lokalny oddział Gazety Wyborczej? Pewnie wiedzieliście.

Taka informacja pojawiła się na krakow.gazeta.pl w dniu 21.02.2013 oraz 22.02.2013.

Ale czy wiecie że ostatecznie do tego wyboru nie doszło? 
W tym sensie, że to nie Osiedle Europejskie zostało ostatecznie wybrane, a nawet że zniknęło z listy nominowanych... 

Wybór miał nastąpić w dniu 27 lutego 2013 w Gazeta Cafe na Brackiej, głosami członków Stowarzyszenia Archi-Szopa (i czytelników, którzy oddali głos w plebiscycie i w sumie też brali udział w głosowaniu w sile jednego głosu) przy współudziale Gazety Wyborczej. I tu się zaczyna ciekawa historia... Ale na początek kilka cytatów, żeby nie było, że sam to wymyśliłem:

Najpierw o nominacji Osiedla Europejskiego:

Tekst w artykule na krakow.gazeta.pl z dnia 21.02.2013: 
Ciasnota, problemy komunikacyjne i separowanie osiedli ekranami akustycznymi to główne problemy krakowskich osiedli. Do tegorocznej Archi-Szopy nominowanych jest czterech kandydatów.
...
Powtarzającym się zarzutem była koszmarna ciasnota zabudowy. Jurorzy wskazywali tu przede wszystkim na os. Europejskie na Ruczaju, które jest pierwszym z kandydatów w naszym plebiscycie.
Tekst w artykule na krakow.gazeta.pl z dnia 22.02.2013: 
Maksymalny zysk z każdego metra kwadratowego - tak najkrócej można określić filozofię, która zdaje się przyświecać inwestorom bloków stawianych na Ruczaju. Ta część miasta to większość bolączek krakowskich osiedli w pigułce.
Podczas spotkania z jurorami tegorocznej Archi-Szopy problemy z mieszkaniem na Ruczaju omawialiśmy na przykładzie os. Europejskiego wybudowanego przez firmę Novo Maar.

Poniżej o formule, miejscu i dacie wyboru zwycięzcy w plebiscycie Archi-Szopa 2012

Tekst w artykule na krakow.gazeta.pl z dnia 05.02.2013: 
21 lutego członkowie Stowarzyszenia Archi-Szopa (dr Monika Bogdanowska, Andrzej Madej, Konrad Myślik i prof. Zbigniew Nęcki) oraz przedstawiciele redakcji "Gazety" ogłoszą finałową listę kandydatów. Wtedy też rozpocznie się głosowanie czytelników i internautów. Ich wybór zostanie potraktowany jako głos podczas finału plebiscytu, który odbędzie się z udziałem szerokiego jury 27 lutego w Gazeta Cafe przy ul. Brackiej 14. 
Picture
Tekst w artykule na krakow.gazeta.pl z dnia 21.02.2013: 
Zwycięzca wskazany przez czytelników otrzyma jeden głos w finałowym głosowaniu z udziałem zaproszonych przez nas gości. Laureata plebiscytu wyłonimy w środę (27 lutego) o godz. 17 podczas finału, który odbędzie się w Gazeta Cafe przy ul. Brackiej 14. Zapraszamy!
Picture

I nagła zmiana planów:

Tekst w artykule na krakow.gazeta.pl z dnia 27.02.2013:
Laureat tegorocznej Archi-Szopy zostanie wyłoniony już dziś. 
Niestety, z przyczyn technicznych spotkanie, podczas którego wyłoniony zostanie laureat Archi-Szopy, nie odbędzie się w Gazeta Cafe przy ul. Brackiej 14, jak wcześniej informowaliśmy. Dlatego w tym roku wyjątkowo w spotkaniu będą mogli wziąć udział jedynie jurorzy plebiscytu. Typy naszych czytelników zostaną potraktowane jako jeden głos podczas wyłaniania tegorocznego zwycięzcy.
Picture
Reasumując, nagle w dniu wyboru wszystko się zmieniło i "z przyczyn technicznych" spotkanie zostało odwołane, a nowe miejsce finału - do którego cichaczem udali się jurorzy - nie zostało podane publicznej wiadomości.

Awaria prądu, zalało, gaz się ulatniał, czy inna przyczyna techniczna była powodem nagłej zmiany planów?
Strach w takim razie chodzić do Gazeta Cafe...

Spiskowa teoria dziejów mówi, że to przedstawiciele Novo Maaru interweniowali w gazeta.pl i wprowadzili takie zamieszanie w tegorocznym plebiscycie, żeby ostatecznie nie doszło do wyboru Osiedla Europejskiego.
Bo jak wytłumaczyć fakt, że zamiast Osiedle Europejskie w artykułach o Archi-Szopie zaczęto stosować nazwy:
  • "Osiedle Ruczaj" (w artykule z dnia 20.02.2013)
  • "Ruczaj" (w artykule z dnia 22.02.2013)
  • "Bloki na Ruczaju" (w artykule z dnia 27.02.2013)
  • "blokowiska na Ruczaju" (w artykule z dnia 26.02.2013)
No chyba że to wszystko są synonimy Osiedla Europejskiego.

W każdym razie gdyby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł o co w tym wszystko chodzi - może redaktorzy krakow.gazeta.pl podpisani pod (a raczej nad) artykułami o Archi-Szopie to bardzo proszę o zabranie głosu.
Picture

A zatem, które miejsce zdobyło niechlubny tytuł Archi-Szopy 2012?

Wybory Archi-Szopa 2012
Kuźnica Kołłątajowska i Ruczaj ex aequo otrzymały tytuł Archi-Szopy roku 2012. - To dwa spójne przykłady. Na Ruczaju mleko wylało się już dawno. Na Kuźnicę należałoby wozić studentów architektury, by pokazać im, jak nie należy budować. Niesamowita plątanina bezhołowia urbanistycznego - grzmieli jurorzy 12. edycji plebiscytu.
Nigdzie, w całym uzasadnieniu słowa o Osiedlu Europejskim. I dla mnie wybór cokolwiek niejasny, bo cóż to ostatecznie jest Ruczaj? Przytoczę tutaj wypowiedź jednego z użytkowników z forum gazeta.pl:
  • Autor: bewulf 28.02.13, 12:08
    "Po pierwsze ul.Chmieleniec, Szuwarowa czy Europejskie to historycznie nie jest żaden Ruczaj ! Te tereny należały do wsi Kobierzyn, Pychowice, Skotniki. Os. Ruczaj kończyło się i nadal kończy na ul. Zachodniej, tam gdzie kończą się tzw. "stare bloki". Używanie nieprawdziwej nazwy Ruczaj w odniesieniu do starej części osiedla krzywdzi mieszkańców i szykanuje ich dobre imię. Stara część osiedla zbudowana jest bardzo harmonijnie z dużymi odstępami między blokami, z zielenią w środku i wydzielonymi wewnętrznymi, szerokimi ulicami, gdzie każdy może zaparkować. Wystarczy popatrzeć na mapach google z góry jak wygląda stary Ruczaj, a jak nowy. Prawdziwy Ruczaj to teren od Wilgi (przy Kapelance) przez Lipińskiego, Kobierzyńską i Grota do Zachodniej."

I to fakt, że termin Ruczaj jest dość nieprecyzyjny. Czy chodziło o Ruczaj-Zaborze, czy Osiedle Ruczaj, które w Wikipedii definiowane jest następująco:
  • Osiedle tradycyjnie dzieli się na trzy części, głównie ze względu na usytuowanie geograficzne. Część pierwsza rozciąga się od rzeki Wilgi do ulicy Kobierzyńskiej i jej skrzyżowania z ulicą Ruczaj i Rostworowskiego. Część druga to teren w pobliżu Skałek Twardowskiego, znajdujący się pomiędzy ulicami: Kobierzyńską, Rostworowskiego i Grota-Roweckiego. Część trzecia, najbardziej wysunięta, sięga w kierunku Kampusu UJ od ulicy Rostworowskiego, między ulicami Kobierzyńską i Grota-Roweckiego do pętli "Ruczaj". Za czwartą część uznaje się budowane od końca lat 90. bloki wzdłuż ulicy Bobrzyńskiego. 

Czyli co ostatecznie wybrali jurorzy, który Ruczaj?

A jeszcze apropos tej domniemanej nominacji Osiedla Europejskiego do Archi-Szopy... Znalazłem taki artykuł (nomen omen też na krakow.gazeta.pl:
Osiedle Europejskie nagrodzone

W XVII edycji konkursu tytuł i nagrodę pierwszego stopnia z rejonu Krakowa otrzymało osiedle Europejskie w Krakowie przy ul. Bobrzyńskiego.

Konkurs "Budowa Roku" jest jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów najnowszych osiągnięć polskiego budownictwa, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Ministerstwo Budownictwa, Ministerstwo Transportu i Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Picture
Ależ musiałoby być wstyd jurorom z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwa Budownictwa, Ministerstwa Transportu i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, że dali taką nagrodę osiedlu nominowanemu do Archi-Szopy :) Chociaż fakt od tamtej pory minęło kilka lat i Europejskie się rozrosło i zmieniło...

Puenta

Nie napisałem tego wszystkiego, żeby bronić Osiedla Europejskiego, ma one swoje wady i zalety jak każde osiedle, ale według mnie więcej jednak jest tych drugich, inaczej bym tu nie mieszkał. 

Jedną z największych zalet są Sąsiedzi, z którymi mamy naprawdę super kontakt i można powiedzieć, że jesteśmy naprawdę wspólnotą o czym mogą świadczyć regularne odwiedziny (przy winie :), a nawet wspólne wyjazdy na urlop a nawet wsparcie sąsiedzkie w obliczu agresji (cielesnej), która niestety zdarza się i na Osiedlu Europejskim ale to już temat na całkiem inny wpis. Ale wiem, że nie w każdym kwartale (stolicy) tak jest, pewnie dlatego że wiele mieszkań w nowszych kwartałach jest wynajmowana i nie mieszkają tam właściciele, którym z zasady bardziej zależy, żeby wszystko było ok, osiedle zadbane i relacje z sąsiadami też w porządku. Ale to tylko moja subiektywna ocena.

Ten post powstał głównie po to, żeby napiętnować brak profesjonalizmu i tendencyjność plebiscytów takich jak Archi-Szopa gdzie ktoś sobie coś wymyśli, nie potrafi tego sensownie uzasadnić, pisze nieskładnie i nie na temat a w konsekwencji jest totalny brak konsekwencji. Ot i taka puenta :)
0 Comments



Leave a Reply.

    BLOG

    Ruczaj.eu to internetowe miejsce spotkań Sąsiadów - mieszkańców Ruczaju w Krakowie, Osiedla Europejskiego, Chmieleńca, Kampusu UJ, Zaborza i wszystkich tych nowych osiedli, enklaw i budynków, które mnożą się na Ruczaju jak grzyby po deszczu.

    Na stronie Ruczaj.eu można wypełnić ankiety i w ten sposób wskazać czego brakuje na Ruczaju "by żyło się lepiej", można swobodnie wypowiedzieć się  na forum oraz można dodać  i znaleźć ogłoszenie drobne i firmy działające na Ruczaju.

    Kategorie

    All
    Archi Szopa
    Bieganie
    Patroni Naszych Ulic
    Woda

    RSS Feed

    Picture
    O Autorze

Co jeszcze?

REKLAMUJ SIĘ NA RUCZAJ.EU

Zapisz się na newsletter Ruczaj.eu

aby dostawać info o rabatach dla mieszkańców, wydarzeniach, nowych firmach i usługach, itp.


Pokaż Ruczaj.eu swoim Sąsiadom:

Znajdź nas na Facebooku:

Ale gdzie ten Ruczaj, gdzie to jest?


Ruczaj.eu - serwis mieszkańców Osiedla Europejskiego na Ruczaju w Krakowie. Londyn, Paryż, Praga, Barcelona, czy Bruksela - nieważne, w której ze "stolic" mieszkasz, na Ruczaj.eu znajdziesz coś interesującego. A może jesteś ze Skotnik lub Chmieleńca, mieszkasz przy ul. Lubostroń, Szwai, Kobierzyńskiej lub Zachodniej? Nasze motto "Dobra Strona Sąsiadów" nie ogranicza się tylko do sąsiadów z tego samego piętra, klatki czy bloku. Udostępniamy narzędzia do lepszej komunikacji między mieszkańcami w naszej części Krakowa, promujemy firmy świadczące usługi na Ruczaju, wpieramy lokalne inicjatywy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców szeroko rozumianego Osiedla Ruczaj do współtworzenia serwisu. Zobacz Ruczaj.eu w: Google+ | Facebook | Pinterest | Strona używa ciasteczek, dzięki którym może działać lepiej. Więcej w polityce prywatności.